MUDr. Václav Mrovec - Specialista v oboru ortodoncie - Fixní a snímací rovnátka

Naše ordinace

Jsme pracoviště ve Fulneku zabývající se ortodoncií – rovnáním zubů. Pracujeme nejčastěji s fixním ortodontickým aparátem (rovnátka na pevno).

» Ortodoncie Fulnek, Masarykova 338, 742 45 Fulnek

 

Informace pro pacienty při konzultaci

Konzultace

Konzultace – je první návštěva, spočívá v prohlídce postavení zubů a v kontrole vzájemné polohy zubních oblouků. Je dobré si zformulovat Vaše požadavky na vzhled chrupu. Sdělíme Vám informace o možnostech léčby a provedeme orientační návrh ortodontické léčby. Sdělíme Vám podmínky, za kterých může ortodontická léčba probíhat (zdravé zuby i dásně, vzorná hygiena, časová a finanční náročnost). Konzultace ani vstupní vyšetření nejsou zavazující k povinnosti podstoupit ortodontickou léčbu. Obvykle si pacienti přejí čas na rozmyšlenou. V případě kladného rozhodnutí již při této návštěvě následuje domluva termínu Vstupního vyšetření či rovnou jeho provedení. Jinak je možno termín Vstupního vyšetření domluvit po kladném rozhodnutí telefonicky.

Vstupní vyšetření

Vstupní vyšetření – v pořadí druhá návštěva, jejímž cílem je získat standardní ortodontickou dokumentaci, sloužící k sestavení ortodontické diagnózy a přesného plánu léčby. Spočívá v několika úkonech: odebrání anamnézy, provedení určitých měření, zhotovení otisků horního a dolního zubního oblouku, registrace skusu, zhotovení fotografií v ústech a fotografií obličeje, zhotovení RTG snímků (zpravidla dvou, ve složitějších případech 3-4 či zhotovení cone-beam CT).

Analýza dat získaných při Vstupním vyšetření je časově náročná, a proto budete objednáni k další návštěvě.

Seznámení s plánem léčby

Seznámení s plánem léčby – v pořadí třetí návštěva. Nad modely a dokumentaci budete informováni, co je pro řešení Vašeho požadavku a pro Vaše zuby nejlepší. Ortodontická léčba je dlouhodobá záležitost, nic se nespraví během jediné návštěvy. Plán ortodontické léčby se sestavuje s cílem vyřešit Váš požadavek. V úvahu je ale nutné vzít limity při posunech zubů, stabilitu dosaženého výsledku a náročnost léčby. Výsledkem je racionální postup, který vede k estetickému a funkčnímu postavení všech zubů v co možná nejkratším čase. K tomu je ale třeba i Vaše spolupráce, zejména vzorná péče o fixní rovnátko a zuby, a trpělivost, vhledem k tomu, že běžná doba nošení fixního rovnátka bývá dva roky a může být i delší. Plán ortodontické léčby je nutné dotáhnout do konce, nelze končit napolovic, a proto budeme vyžadovat Váš souhlas písemně. Poté už nám nic nebude bránit ortodontickou léčbu zahájit.

Předání snímacího rovnátka

Předání snímacího rovnátka – V případě, že Vaše léčba bude prováděna snímacím ortodontickým aparátkem, necháme Vaše rovnátko vyrobit v laboratoři. Máte možnost vybrat si barvu pryskyřice Vašeho aparátku. Třeba i nějakou barevnou kombinaci. Při jeho předání budete instruováni, jak o rovnátko pečovat a jak ho správně používat.

Orientační cena: 1100 – 2500Kč.

Nasazení fixního aparátku

Nasazení fixního aparátku – V případě, že Vaše léčba bude prováděna fixním ortodontickým aparátkem, je nutné takovéto zařízeni na zuby připevnit. Fixní aparát se skládá z několika součástí, které Vám sestavíme do funkčního celku. Probíhá zpravidla ve dvou návštěvách. První slouží k získání prostoru pro ortodontické kroužky. Provádí se tzv. separace, spočívající v zavedení gumových separačních gumiček do mezer okolo zadních zubů a zabere opravdu chviličku. Do týdne od separace následuje druhá návštěva – vlastní připevnění součástí fixního aparátu. Vybereme a připevníme kroužky, připevníme zámečky, přivážeme oblouk a máte to za sebou. Počítejte asi jednu hodinu. Budete instruováni o úskalích nošení fixního rovnátka a o technice čištění. Orientační cena materiálu na ošetření jedné čelisti: 2000 – 9000Kč.

Další návštěvy – kontroly

Další návštěvy – kontroly – Po předání snímacího či fixního rovnátka je nutné na působení dohlížet a taky do aparátku vkládat nové instrukce. Budeme si Vás tudíž zvát na kontroly přibližně v měsíčních intervalech.

Sundání fixního rovnátka

Sundání fixního rovnátka následuje po dosažení cíle ortodontické léčby. Zámečky a kroužky se sundají rychle, je ale třeba zuby očistit od zbytků lepidla a zuby vyleštit. Následuje zhotovení otisků, fotografií a dvou RTG snímků. Tím ale naše péče nekončí, budeme si vás dále zvát ke kontrolám v takzvané retenční fázi léčby, ovšem již v delších časových intervalech než při nošení rovnátka. Fixní rovnátko Vám můžeme sundat předčasně, hrozí li poškození zubů vlivem nedostatečné hygieny a tehdy, vázne-li spolupráce, na níž jsme se domluvili. Rovnátko Vám sundáme i tehdy, nebudete-li sami chtít v léčbě pokračovat.

Retence

Retence – Je nedílnou součástí ortodontické léčby a je zahrnuta v plánu léčby. Zuby po přemístění vykazují tendenci k recidivě, tzn., vrací se do původní pozice. Některé anomálie mají tuto tendenci větší, některé menší, každopádně je nutné tomu zabránit. Slouží k tomu fixní retainer a snímací retenční rovnátka. Retainer je pružný drát, který připevníme během sundávání fixního rovnátka na zadní plošky předních zubů, kde esteticky neruší. V laboratoři Vám zhotoví snímací retenční rovnátka či dlahy, které budete nosit dle individuálních instrukcí. Cena takového retenčního rovnátka je 1150Kč.

Ortodontická léčba

Ortodontická léčba je náročná a dlouhodobá záležitost. Je dobrovolná, finančně a časově náročná a bez Vaší spolupráce a i jisté discipliny to nepůjde. Striktně vyžaduje vzorné čištění Vašich zubů a rovnátek. Znalost správné techniky čištění a používání mezizubních kartáčků je nutností. Ortodontická léčba vyžaduje i odříkání. Kousnout si do topinky, jablka či mrkve a podobně tvrdých potravin by vedlo k odlomení zámečků, tím i k potřebě návštěvy navíc a mnohdy k prodloužení léčby. Ortodontická léčba se neobejde bez občasných nepříjemných pocitů, zejména při kousání a zejména několik dní po návštěvě u nás. Pro krásu se musí i něco vydržet. Proto je opravdu namístě dostatečná motivace léčbu podstoupit. Jste-li plně odhodlání, půjde to snadněji.